SEDAŞ INFORM


Sedaş InForm

InForm tek başına bir uygulama değil, aksine kullanılan programlarınıza entegre olmuş bir raporlama yazılımıdır. Bazı özel durumlarda kullanılan programda var olmayan veya standart bir kullanıma uygun olmayan parametreler için karşılaştırma amaçlı veri girişi de yapılabilir. InForm standart olarak aşağıdaki kaynaklara başvurabilir:

  • Cari Hesaplar
  • Depolar – Şubeler
  • Plasiyerler ve Sorumlular-Sorumluluk Merkezleri
  • Satın Alma ve Satış Şartları
  • Stoklar – Barkodlar – Multikodlar
  • Stok Virmanları
  • Mal Alış ve Satış Faturaları ile Peşin Satış Fişleri
  • Tedarikçilere yapılan iadeler, Müşterilerden alınan iadeler
  • Alınan ve Kesilen Fiyat Farkı ve Hizmet Bedeli Faturaları
  • Varsa ürünlerin Raf ömürler ve SKT takibi

 

Kullandığınız kaynak planlama yazılımı aynı şekilde kullanılmaya devam ederken, daha önceden InFormnda belirlenmiş olan Cari Hesap ve Stok parametreleri sisteme tanımlanır.

Bu tanımlama işlemini InForm mühendisleri sizin için ücretsiz olarak yapacaktır. Böylece Ürün Kategorilendirme ve Kategori ağacınız da otomatik olarak oluşmuş olacak.

KULLANICI YETKİLENDİRME

Planlama Programında (Mikro, LOGO, NETSİS…vb) giriş yapacak kullanıcıların kodlarına göre hangi role dahil olacaklarını seçer.Böylece her kullanıcı farklı yetkilerle InFormn’ı kullanmış olur. Uygulamada, Muhasebe Kullanıcıları finansal raporlar alırken, Satın Alma Departman Kullanıcısı Tedarikçi Bazında Stok-Maliyet raporlarına erişecektir. Mağaza Müdürleri ise sadece kendi şubesi ile alakalı raporlamalar erişimi açık olacaktır.

VERİ AKIŞI

Standart uygulamalarda veri akışı hali hazırda kullanılan Kaynak Planlama Yazılımından (Mikro, LOGO, NETSİS …) InFormn’a yönündedir. Ve bu veri akışı tek yönlüdür. Yani Kullandığınız Kaynak Planlama Yazılımındaki (Mikro, LOGO, NETSİS…) verileriniz içerik kontrolü veya doğrulamadan geçmeksizin rapor olarak size sunulur.

SİSTEM KURULUMU

InFormn’adahil olan müşterinin Veritabanı bilgileri ve WAN erişim bilgileri müşteri tarafından sağlanır. Port yönlendirme ve internetin sürekli online olması müşteri tarafından sağlanır. Erişim bilgileri InFormn’a tanımlandıktan sonra, InForm tarafından otomatik olarak gerekli functions ve procedures tanımlanır. Tüm bu işlemler online olarak ve birkaç dakika içinde tanımlanır. Müşteriye verilecek InForm Müşteri Kodu ve kullanılan Kaynak Planlama Programı (Mikro, LOGO veya NETSIS) içerisinde hali hazırda kullanılan kullanılanıcılar sisteme login olup rapor almaya başlayabilirler. Bazı programlarda kullanıcı şifreleri de convert edilip saklandığı için InForm giriş ekranındaki şifreler için programda ilave bir alan kullanılır. Bu işlem ilk kurulumda InForm mühendisleri tarafından yapılacaktır. Sonraki zamanlarda kullanıcılar isterlerse şifrelerini kendileri değiştirebilirler.

 

 

GEREKSİNİMLER

InForm internet üzerinden çalışan bir web uygulamasıdır. HTML5 ve .NETteknolojileri kullanılarak kodlanmıştır. Bu sayede her türlü bilgisayar ve hatta mobil cihazlarda sorunsuz olarak çalışmaktadır. Sistem kurulumu parametrik olarak belirlenmiş, sunucu ip adresi, veritabanı kullanıcı adı ve şifreleri tanımlandıktan hemen sonra çalışmaya başlar.

ALTERNATİF ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ

InForm, Sedaş bünyesinde barındırılan Web Sunucularda çalışmaktadır. Sisteme dahil olan müşteriler tarafından sürekli yeni talepler ve geri bildirimlerle gelişip beslenmektedir. Buna rağmen bazı özel projelerde, Üretim Takibi, Müşteri tarafından localhosting (internet problemi yaşanan durumlarda) müşterilerde de barındırılabilir.

Bakmak ile Görmek Farklıdır:

Günümüzde ticaret satarak değil, doğru satınalma ve stok maliyetlerinin doğru hesaplanması ile verimli yapılabilir hale geldi. Siz de kaynaklarınızı doğru planlayın, yanlış ürüne sermaye bağlamayın, gereksiz stok maliyetlerine katlanmayın… Tek bir tuşla stok,satış hızı, adatlı maliyet ve finansal karşılıklarını görün ve hızlı tepkilerle doğru kararlar verin.

Kusursuz Entegrasyon:

İşletmenizde kullandığınız yazılım ne olursa olsun, eğer standart bir kaynak planlama veya muhasebe programı kullanıyorsanız ve birden fazla departmanınız varsa raporlama ve veri analizlerinde sorun yaşıyorsunuz demektir. Günümüzde en çok kullanılan LOGO, VEGA, NETSİS ve MİKRO gibi programlarla online bir şekilde entegre olan INFORM sayesinde programınızın menüleri içinde kaybolmadan tek tuşla istediğiniz raporlara hızlı ve kolayca ulaşacaksınız