DEPO OTOMASYONU

Deponuz, stoğunuz en önemli gücünüz. Ama bu gücünüzü ne kadar yönetebiliyorsunuz? Ne kadar iyi biliyorsunuz? Muhasebe programınızdaki envanteriniz, gerçek stokla ne kadar örtüşüyor? İşler bir şekilde yürürken, satışlar ne kadar devam ederken çok fazla önemsemediğimiz, sorun olarak görmediğimiz bu konu; aslında en büyük gücümüzü de elimizden alıyor. Deposu, stoku bir şirketin en temel kaynağıdır, bu kaynağı çok iyi yöneten bir sisteminiz yoksa, geminiz hep su alır.

Sedaş Kayseri Depo Otomasyonu deponuzu sistematik hale getiriyor, muhasebe yazılımı NETSİS entegre bir şekilde, sipariş alma metodunuzu da profesyonel hale getiriyor. Artık deponuzu “yönetebileceksiniz” Sedaş, hızı ve güvenliği birleştirir ve bu iki kavrama odaklanır. Hem hataya müsaade etmeyen bir sistem, hem de çok hızlı bir depo sirkülasyonu oluşturabilmek mümkündür, Sedaş uzmanlığıyla Seri Numaralı Ürün Takibi, FIFO Takibi, Adresleme Özelliği, Lot/Parti takip, Değişken ürün niteliklerine göre takip, Garanti Süresi Takibi gibi özellikleri barındıran Sedaşdepo raporlamalarıyla da size tüm şirketinizin depo, sipariş, stok sirkülasyonunuzu tek bir sayfada okuyabilme ve yönetebilme gücü veriyor. Depoların en büyük zorluklarından biri de insana bağımlılıktır. Depo sorumlusu , özellikle de uzun süredir şirketinizin çalışanı ve deponun sorumluluğunu yürüten kişiyse, birçok şey onun bilgisi ve alışkanlıkları üzerinden işlemeye başlar. Şirketler için de en büyük sorunlardan biri insana bağımlı çalışma yöntemidir. Depocunuzun hasta olması, izne çıkması ya da işten ayrılması bütün deponuzu karıştıracaksa, işleyişiniz aksayacaksa bu çok ciddi bir risktir. Sedaş, Depo El Terminalini eline alan her çalışanın bir uzman depocu olmasını ve bir günde tüm depoya hakim olmasını sağlıyor.

Sedaş’dan önce yıllık ya da 6 ayda bir yapılan sayımlarınız vardı. Bu sayımlar size sadece o anın sayımını verir, bu bilgiler üç gün sonra karışmaya başlardı. Çünkü sistematik yoktu. Artık her gün, her an sayım halindesiniz. Elbette dönemsel sayımları yine yapacaksınız ama artık stoğunuz sürekli olarak doğru yanıtı verecek size. Kritik stok seviyesi önemlidir ancak binlerce kalem üründe kritik stoğu manuel olarak tutmak mümkün değildir. Sedaş’a bir kez tanımlarsınız, o size kritik stok seviyesine düşen ürünleri otomatik olarak gönderir, böylece ürünü sattıktan sonra depoya dönüp “Ürün kalmamış” cevabıyla müşterinize mahcup olmazsınız ya da üretiminiz küçük bir eksikten dolayı yavaşlamaz. Barkodlu, ambalajlı, raftaki ürünlerin takibi biraz daha kolay. Bir de üretime verilen hammadde, çıkan yarı mamül ve mamülü kontrol altında tutmak ve üretime günlük girdi çıktıyı takip etmek konusu var ki bu da desco’nun sunduğu faydalardan biri.

Eski bir ticaret deyişi “Mal satarken değil, alırken kazanılır” der. Dolayısıyla sipariş takibi ve depo çıkış gibi sipariş kontrollü giriş/çıkış işlemleri ile kusursuz-hatasız mal kabul/sevkiyat yapmak da çok önemlidir. Unutmayınız, bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir. Gerçek FIFO (İlk giren, ilk çıkar) uygulaması ile depoda süresi geçmiş ürün maliyetinizi en aza indiren desco birçok yönden kazandırıyor.

El terminali, depo otomasyonunun artık can damarı. El terminali, depocunuzun adeta eli kadar önemli bir uzvu olacak. Çünkü depo, muhasebe odasından, bilgisayar başından yönetilmeyecek kadar dinamik bir departmandır. Depoyu yönetmek istiyorsanız, depoya ineceksiniz, başka yöntemi yok. El Terminali ile de bu yeni depo düzeninin en önemli aracı. Sedaş, depo otomasyonuna en uygun el terminallerini, en sağlam, en dayanıklı, en ergonomik modelleri sunar. Ayrıca Sedaş ile anlık stok gözlemleme, müşteri sevk durumu, tedarikçinin malı zamanında teslim edip etmediği, hangi çalışanınızın ne kadar verimli çalışıp çalışmadığı güncel raporlar ile gözlemleyebilirsiniz. 300’ün üstünde raporla artık deponuzu gerçek zamanlı ve “bilgiyle” yönetin.

Sedaş Hem bir boyutlu (1D) hem de iki boyutlu (2D) barkod teknolojisi ile yüksek verimde çalışmaktadır. Ayrıca özel çözümlerde de RFID teknolojisi kullanılmakta, RFID’li depo sistemleri için özel projeler geliştirilmeye ise başlandı. Depo sistemi kurarken, barkod otomasyonuna geçerken yapılacak en doğru iş, deneyimli bir ekiple çalışmak, bu ekibin uzmanlığından yararlanarak dizilişi baştan yapmak ve hataları “yaparak” değil “deneyimlemiş” insanlarla çalışarak öğrenmek çok önemli.

Depo donanımı olarak da barkod yazıcılarda TSC, Argox, Toshiba Tec, Zebra, Sato ve Datamax gibi markaların yanı sıra barkod okuyucularda, Motorola, Datalogic, Intermec, Argox, Honeywell, Zebex gibi kendi alanının en iyi markalarıyla kurulan Sedaş Depo Otomasyonu sistemleri en az 10 yıl kusursuz, sorunsuz şekilde hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. İşiniz büyüse de, yeni depolarınız faaliyete geçse de Sedaş onları tanımlar, sisteme dahil eder ve işler aynı şekilde yürümeye devam eder.

Bu gibi otomasyon çözümlerinde en büyük sorunlar, sistemi bugüne göre kurgulamak ve yarın yeni bir ihtiyaçta sistemin cevapsız kalmasıdır. Biraz düşük fiyat için alınan daha uygun çözümler, 1 yıl sonra geçeceğiniz yeni depoda işlevsiz kalırsa en iyi ihtimalle üst pakete geçerek çözebilirsiniz. Bu gibi durumları önceden planlamak ve hizmet alınacak şirketle mutlaka görüşmek gerekiyor.

Teknoloji yatırımlarının büyük bir kısmının çöpe gittiği günümüzde, yatırım yapmanın bu kadar zorlaştığı günlerde, vereceğiniz kararın, satın alacağınız hizmetin önemi çok büyük.
Doğru yatırımı yapın ve deponuzu uzun yıllar sorunsuz, bilgi ile yönetmek istiyorsanız ilk adımı bugünden atın.